rss

Az ultraszilárd pénz – BlokkolóÓra 196.

A múlt héten beszámoltam arról, hogy hónapokon belül jelentős változás történik az Ethereum “monetáris politikájában”. A bányászathoz kapcsolódó éter keletkezés megszűnik, miközben a letétbe helyezett éterek hozama nyártól várhatóan 7-10 százalékra növekszik.

 

Ugyanakkor érdemes észben tartani, hogy a monetáris politikában már tavaly augusztusban is történt egy fontos változás, amelynek jelentősége az új szabályok bevezetésével növekedni fog. A tavalyi változtatás lényege az éterek “égetésének”, vagyis megsemmisítésének bevezetése volt. Azt megelőzően a tranzakciós díjakat teljes egészében a bányászok keresték meg, azonban 2021 óta azokat két részre osztják. A kisebb részét (tips) továbbra is a bányászok keresik meg, a nagyobb részét (base fee) viszont elégetik. Az új mechanizmus azt eredményezi, hogy ha sokan használják az Ethereumot, akkor a megsemmisülő éterek mennyisége meghaladhatja az újonnan keletkezőkét. Vagyis az éterek összmennyisége csökken, az Ethereum deflációssá válhat. 

 

Ilyen időszakok már eddig is előfordultak. Augusztus óta összesen már 2 millió éternél is többet égettek el, és amikor a közösség a legintenzívebben használta az Ethereumot, akkor az égetés tempója néha napokra meghaladta a keletkezését. A most nyáron bevezetendő új monetáris politikával azonban jelentősen, kb. tizedére csökken majd a keletkezés üteme, miközben az égetés szabályrendszere nem változik. Mindez pedig azt jelenti, hogy az Ethereum tartósan deflációssá válhat.

 

A jegybankok, monetáris hatóságok által használt egyre elfogadottabb gyakorlat a nyakló nélküli pénznyomtatás. Félő, hogy mindennek inflációs következményei lesznek. A kriptós közösség azért is lelkes a Bitcointól, mert nem lehet a végtelenségig nyomtatni, a kínálata maximálva van. Ezért gyakran “sound money”-nak, vagyis szilárd pénznek hívják. Ha viszont a Bitcoin a sound money, akkor az Ethereum lesz az ultra sound money, amelynek összmennyisége csökken. És mivel az angolban a “sound” szó, nem csak szilárdat, hanem hangot is jelent, ezért nem csodálkozhatunk azon, hogy az ultra sound money hívők denevér emojikkal fejezik ki lelkesedésüket.

 
Ha abból indulunk ki, hogy a letétbe helyezett éterek “nominális hozama” nyártól 7-10 százalék körül alakul, de közben az Ethereumban 1-2 százalékos “defláció” is várható (pontosabban ilyen ütemben csökken majd az éterkínálat), akkor “reálértelemben” már 8-12 százalékos hozamra számíthatunk. (Az idézőjelbe tett fogalmakat nem a közgazdaságtan definíciói szerint használtam.)

A Decent Investments/CryptoPosition csapatával és külsős kriptoszakértőkkel kiegészülve 2018 januárja óta heti rendszerességgel tekintjük át a kriptopiac híreit, eseményeit és aktualitásait. Közben eszmét cserélünk, vitatkozunk, alaposan kielemzünk egy-egy projektet vagy a technológiai újításokat értjük meg mélyebben. E beszélgetéseket BlokkolóÓrának neveztük el. A BlokkolóÓra életünk elmaradhatatlan részévé vált, mindig tanulunk valami újat vagy találkozunk érdekes gondolatokkal. Az ott felmerülő témák közül hétről hétre szemezgetünk néhányat.

 

Kapcsolódó tartalom

Mitől olyan nagy biznisz az Ethereum?

Amikor lába kél félmilliárd dollárnak – BlokkolóÓra 197.